niedziela, 29 grudnia 2013

Szczęsliwe zakończenie!

Pamiętacie artykuł dotyczący młodeko kotika zwyczajnego w Alaska Sea life Center?
Jego historia kończy się happy end 'em.Szczenięciu nadano imię " Chiidax ", młode  szybko rosło i prybierało na wadze. Ponieważ naukowcy nie znali dokładnego miejsca urodzenia młodego, więc stwierdzili, że nie może on wrócić na wolność. Wiadomo natomiast, że podczas porodu matka młodego zmarła. W końcu szcenię przybylo do samicy imieniem " Kit" kotika przebywającej już w New England Aquarium. Młode przyleciało samolotem cargo linii "FedEx". Oceanarium prowadzi program rozrodu tego gatunku w niewoli. Od stycznia oba młode będą pokazywane na ekspozycji. Warto zaznaczyć, że to gatunek zagrożony wyginięciem wpisany na listę IUCN.



zdjęcia pochodzą z portalu: www.zooborns.com

poniedziałek, 23 grudnia 2013

Życzenia

Korzystając z okazji Świąt Bożego Narodzenia,
pragniemy złożyć wszystkim naszym Klientom
najserdeczniejsze i szczere życzenia:
szczęścia, wiary, nadziei i pomyślności
oraz w każdym dniu Nowego Roku
wiele uśmiechu i radości!


sobota, 21 grudnia 2013

Pierwszy raz w Polsce!

Na całym świecie parki morskie i delfinaria umożliwiają swoim klientom zostanie na 1 dzień, bądź dłużej trenerem, bądź opiekunem zwierząt. Teraz po raz pierwszy w Polsce mają Państwo możliwość, dzięki wyjątkowej ofercie Sea Parku w Sarbsku. Który przy współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy proponuje Państwu zostanie opiekunem ssakow morskich i to, aż przez 3 dni! Do tego dołączony jest nocleg. Oferta wystawiona jest na licytację na znanym serwisie aukcyjnym allegro. Wystarczy kliknąć w link. To wyjątkowa i niepowtarzalna okazja do zapoznania się z mieszkającymi w Sarbsku kotikami: Rickim, Natką, Lubą i Lisą oraz z fokami szarymi: Salt i jej siostrą Lavą i najstarszą Boją. Takiej okazji nie można przegapić!!! Zapraszam do wzięcia udziału w tej wyjątkowej aukcji.



środa, 11 grudnia 2013

Gdzie mozna spotkać uchatki patagońskie?


Witam! Dziś przedstawię listę obiektów w jakich spotkać możemy uchatki patagońskie ( Otaria byronia).
Anglia:
* Zoo w Colchester
* Zoo w Dudley
* National Seal Sanctuary- Gweek
Austria:
* Tiergarten Schönbrunn- Wiedeń
Belgia:
* Monde Sauvage Zoo- Deigne Aywaille
Czechy:
* Zoo w Libercu
* Zoo w Zlínie
Dania:
* Zoo w Aalborg
Francja:
* Zoo w Amneville
* Marineland Antibes
* Zoo la Pal- Dompierre sur Besbre
* Centre des réintroduction des cigognes et des loutres- Hunawihr
* Seaquarium - Le Grau du Roi
* Zoo w Mulhouse
* Sealand aquarium- Noirmoutier
* African Safari- Plaisance du Touch
* Zoo Pont- Scorff
Hiszpania:
* Sea Life Centre- Bénalmadena
* Parque de la Naturelaza- Cabarceno
* Reserva Natural Castillo De Las Guardas- Castillo De Las Guardas
* Zoo Aquarium Madryt
* Selwo Marina- Malaga
* Magdalenas Marine Park- Santander
* Aquarium- Walencja
* Rancho Texas Park- Puerto Del Carmen
* Marineland- Costa d' en Blanes
Niemcy:
* Zoo am Meer- Bremerhaven
* Zoo Heidelberg
* Tierpark Hellabrunn- Monachium
* Hansa Park/ John Burke - Sierksdorf
Norwegia:
* Kristiansand Dyreparken- Kardemomme
Polska:
* Zoo w Krakowie
* Zoo w Łodzi
Portugalia:
* Zoo Marine- Albuferia
* Zoo w Lizbonie
Rosja:
* Dolphinarium Akvatoriya- Moskwa
* Dolphinarium Rivyera- Moskwa
* Utrish Dolphinarium
Rumunia:
* Delphinarium- Konstancja
Szwajcaria:
* Knies Kinderzoo ( the Duss Family)- Rapperswil
* Connyland- Lipperswil
Ukraina:
* Aquarium Nemo- Odessa
* Dolphinarium- Sevastopol
Włochy:
* Zoosafari- Fasano
* Sea Life- Gardaland
* Pistoia Zoo
* Safari Parc d' Abruzzo- Rocca San Giovanni
* Zoo Marine- Rzym
Jeśli cykl się Wam spodoba, to co tydzień bedzie ukazywał się inny gatunek.

sobota, 23 listopada 2013

Nowy kotik w Alaska SeaLife Center

W stacji Alaska SeaLife center urodził się młody kotik zwyczajny. Oto kilka fotek podzących z ZOO Borns:-)

wtorek, 15 października 2013

Pablo rośnie...

Pablo rośnie jak na drożdżach niedawno skończył 4 miesiące. Jest już dość duży jak na swój wiek. Trenerzy zaczęli z nim trening. Warto go zatem odwiedzić:-)
Foto ze strony Zo Berlin

Mały Pedro:-)

21 lipca 2013r w Ogrodzie Zoologicznym w Heidelbergu przyszło 2 szczenię  samicy uchatki patagońskiej Holly i samca Atosa - Pedro.
Mały samczyk wesoło kąpie się w basenie razem z reszta swojej rodziny. Obecnie stado uchatek składa się z 7 osobników- 1 samca, 5 samic i małego Pedro. Obowiązkowym punktem każdej wizyty w heidelberskim Zoo jest obejrzenie show uchatek, jednak teraz mała uchatka zawładnęła basenem i uwaga publiczności zamiast skupić się na efektownych ćwiczeniach wykonywanych przez rodzinę, skupia sie na najmłodszym członku stada.
Fotografie pochodzą z facebook'a Zoo Heidelberg

poniedziałek, 14 października 2013

czwartek, 3 października 2013

Opolskie Zalophusy- czyli o uchatkach w Opolu słow kilka..

Uchatka kalifornijska (Zalophus californianus)
Biologia gatunku
Są to jedne z najbardziej inteligentnych ssaków, na pewno  są najinteligentniejszymi ssakami płetwonogimi na świecie. Wielkość samców wynosi zwykle 230 - 250 cm, natomiast samic wacha się od 160 do 180 cm. Waga dorosłego” grzywiastego „ samca może przekroczyć  w okresie godowym nawet 280kg, samiczki są lżejsze i zazwyczaj nie przekraczają wagi 100kg. Dojrzałość  płciowa u samców to wiek mniej więcej od 5 do nawet 8 roku życia, natomiast samic 4- 5 lat. Okres godowy w Kalifornii przypada na maj- sierpień, natomiast u podgatunku występującego na Galapagos to październik- grudzień. Młode rodzą się po 330- w przypadku zwykłej ciąży do nawet 395 dni- w przypadku ciąży przedłużonej. Samica uchatki kalifornijskiej rodzą za zwyczaj jedno młode. Ssaki te odżywiają się głównie rybami i głowonogami, ale nie wzgardzą także skorupiakami. W środowisku naturalnym zamieszkują one skaliste wybrzeża Ameryki północnej, od południowych brzegów Kolumbii Brytyjskiej po południową Kalifornię i morze Corteza. Podgatunek tej uchatki występuje także na Galapagos. Zwierzęta te żyją w bardzo dużych i głośnych koloniach, ich odgłosy przypominają szczekanie, ryk lub wycie. W Polsce oglądać je możemy wyłącznie w  ogrodzie zoologicznym w Opolu.

Miejski Ogród Zoologiczny w Opolu

Opolskie zoo jest najładniejszym polskim ogrodem zoologicznym. W 2007 roku powstał tu najnowocześniejszy basen do hodowli i ekspozycji uchatek kalifornijskich, przyjechały tu wówczas trzy uchatki. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 28 lipca 2007 roku, nas pierwszy pokaz z udziałem uchatek przyszło ponad 2 tysiące osób. Niestety rok 2008 nie był szczęśliwy dla opolskich uchatek w ciągu dwóch dni w zoo padły dwie uchatki. Sekcja zwłok zwierząt dała zatrważające wyniki. W ich żołądkach znaleziono: kamienie, monety oraz… łańcuch! Przez jakiś czas w zoo eksponowana była jedna samiczka ośmioletnia obecnie „ Molly” po owocnych poszukiwaniach dołączyła do niej samiczka z francuskiego zoo w La Palmyre imieniem „Tania” (niestety padła rok temu)  oraz samiczka „Grace” i samczyk „Arni”( miał epilepsję i utonął w połowie maja tego roku). Jednak obecnie w zoo oglądać można aż 7uchatek kalifornijskich są to: wspomniane wcześniej samiczki „Molly” oraz  „Grace” ,a także „Hatley”- która przyjechała do Opola w zeszłe wakacje, poza nimi 25  maja br. do zoo zawitały trzy kolejne uchatki:
„Ilona” oraz „Imilia”- które zawitały tu z Bazylei i „Maha” za Stuttgartu. W czerwcu 2012 roku do grodu przybyły również dwa młode samce Chester oraz Stefan ( dzięki Kivi:-) )
Opole może poszczycić się również najnowocześniejszym i największym zapleczem hodowlanym dla płetwonogów w Polsce. Basen został zmodernizowany w zeszłym roku, gdyż zaczęła odpryskiwać farba kryjąca jego dno oraz zaczęły rdzewieć metalowe elementy mostków łączących wyspy. Basen ten bez problemu może pomieścić nawet 10 uchatek. W planach jest także budowa kolejnego zbiornika przeznaczonego wyłącznie dla samców.
Woda w Opolu jest zasalana oraz filtrowana, czego efektem jest krystaliczna woda przez którą za pomocą szyb znajdujących się poniżej poziomu wody mamy doskonałą możliwość obserwacji uchatek nurkujących pod jej powierzchnią . Dwukrotnie w ciągu dnia odbywa się tutaj trening medyczny połączony wraz z pokazowym karmieniem.  Każda z uchatek ma indywidualny trening. Podczas pokazu możemy oglądać różne sztuczki i ćwiczenia jakich nauczyły się te wspaniałe i inteligentne stworzenia mi. Przybijanie „piątki”, salta, wyskoki ponad poziom wody, pokazywanie uszu i wiele, wiele innych. Cały pokaz jest na bieżąco komentowany przez opiekuna zwierząt, niestety nagłośnienie jest bardzo słabe więc stojąc za szybą praktycznie nie wiemy o czym opowiada trener. Niejednokrotnie zdarza się, że uchatka zamiast do trenera podchodzi do miejsca gdzie znajduje się głośnik, ponieważ uchatki mają doskonały słuch. Sam basen uchatek jest wstanie pomieścić blisko 900 m3 słonej wody! Moim zdaniem jest to  najlepsze miejsce tego typu w polskich ogrodach zoologicznych.  W połowie sierpnia tego roku w Opolu zdarzył się nieprzyjemny wypadek, dziecko zbiło szybę do podwodnego podglądu uchatek... Nic nikomu się nie stało, jednak basen przeszedł drobny remont i została w nim wymieniona szyba. Niestety takie incydenty sprawiają, że cześć z dyrektorów twierdzi, że polska publiczność nie dorosła jeszcze do takich ekspozycji. Na nieszczęście takie stwierdzenia bardzo godzą także w Nas- miłośników ogrodów zoologicznych...

wtorek, 17 września 2013

Potwór z Loch Ness, czyli o uchatkach patagońskich słów kilka

Uchatka patagońska (Otaria byronia)

Biologia gatunku:

Uchatki patagońskie zwane inaczej otariami to jedne z największych uchatkowatych dorosłe samce osiągają masę ciała ponad 350 kg, natomiast samice są lżejsze i ważą za zwyczaj ok. 180 - 200 kg. Samce osiągają długość ciała do 2,5 m, a samice 1,8- 2m.  Dojrzałość płciową osiągają one w wieku 5-8 lat. Ciąża trwa 330 dni. Samica rodzi jedno młode. Żywi się ona głowonogami, rybami i skorupiakami. Uchatka patagońska występuje u wybrzeży Ameryki Południowej. Najliczniej występuje na Falklandach. W Polsce prezentowana jest w dwóch ogrodach zoologicznych (Łódź i Kraków).

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi

W Łodzi mieszka aktualnie tylko jeden samiec, jest to „ Sofus", który przybył tu z Edynburga. Do nie dawna jego towarzyszką była „ Dolly Mariella", jednak po nie udanych godach, samiec ją utopił. W ZOO jest prowadzony trening medyczny, przez doświadczoną trenerkę z helskiego fokarium. Basen w jakim zwierzę przebywa to przepływowy, betonowy staw. Woda jest tam zmieniana co 2 tygodnie. Cała ekspozycja może na kolana nie powala, ale jest w miarę naturalna dla zwierząt. W 2011 roku do dyspozycji zwiedzających został oddany nowy taras widokowy, pod którym znajduje się zaplecze hodowlane. Dzięki zamontowanej tam szybie, możemy podglądać zwierzaka również gdy nie ma go na wybiegu.
Miejski Ogród Zoologiczny w Krakowie

Kraków posiada 3 otari3- samca „Rudiego” oraz 2 samiczki „Medrin" i „ Francezkę". Uchatki te do tej pory raz się rozmnożyły i była to jedyna uchatka jaka przyszła na świat w Polsce. Mieszkają one w miarę nowym basenie z filtrowaną i krystalicznie czystą wodą. W zoo odbywają się także pokazy karmienia połączone z czymś w rodzaju treningu medycznego,  choć nie do końca bym tak to nazwał… Niestety i ten ogród  nie postarał się o zamontowanie okien podwodnych, a szkoda, bo jesteśmy skazani na oglądanie uchatek wyłącznie z jednej i to mało atrakcyjnej perspektywy. Basen jest starym basenem przeciw pożarowym, w związku z tym latem woda się w nim gotuje, a zimą musi być spuszczana. Niestety jest to jedna z gorszych ekspozycji w Polsce.

Oświadczenie w sprawie cyrków

W związku z licznymi mejlami, które dostaje od Państwa w sprawie naszej promocji cyrków, w których występują uchatki w Polsce postanowiłem wydać w tej sprawie oświadczenie.

Szanowani Państwo!

Cyrki w których w Polsce występują uchatki należą do stowarzyszenia ECA- Europejskiego Sroważyszenia Cyrków. Stowarzyszenie to walczy o dobrobyt zwierząt w cyrkach przy komisji europejskiej w Brukseli.
Te zwierzęta, które występują na polskich arenach urodziły się w cyrkach, bądź ogrodach zoologicznych. Warunki w jakich przebywają gwarantują im dobrobyt. Codziennie zwierzęta kontrolowane są przez powiatowego lekarza weterynarii, jeśli nie wydał by on pozytywnej opinii o warunkach w jakich zwierzęta przebywają, wówczas cyrk nie wystawi spektaklu. Co do trików i sztuczek jakie wykonują zwierzeya , są one takie same jak w większości ogrodów zoologicznych, czy też parkach morskich. W zagranicznych cyrkach po spektaklu uchatki służą celom terapeutycznym- stosowana jest tam uchatkoterapia, jest ona odpowiednikiem delfinoterapii. Proszę o wyrozumiałość. Mi również zależy na dobrostanie zwierząt!
Z poważaniem,
Paweł Kaliszewski

wtorek, 10 września 2013

News

Mam dla Was miłą wiadomość zostałem zaproszony na galę IV Międzynarodowego Festiwalu Talentów zorganizowanego przez Cyrk Korona w Warszawie. Moja obecność tam spowodowana będzie niespodzianką jaką wraz z dyrekcją cyrku przygotowujemy dla artystów tegorocznej edycji festiwalu. Zapraszam wszystkich na lotnisko Bemowo w Warszawie 6.10.2013r o godzinie 16. Więcej informacji na stronie cyrku.

sobota, 7 września 2013

Logo, już jest!

No i dorobiliśmy się własnego loga! Czas na to najwyższy, bo festiwal wielkimi krokami się zbliża, ale o tym niebawem:-) Serdeczne podziękowania Soya!:-)

Jak to się robi we Wrocławiu, czyli o kotikach słówe kilka:-)

Kotik afrykański ( Arctocephalus pusillus)
Biologia gatunku:
Wielkość samca wynosi średnio 2 metry , natomiast samic 1,5 metra. Kotiki afrykańskie są dość masywnymi zwierzętami. Masa ciała  dorosłego samca wacha się od 190 do ponad 300 kg, samice są lżejsze i ważą za zwyczaj ok.100 - 120 kg.
Samce kotików dojrzałość płciową osiągają między 4 a 5 rokiem życia, natomiast samiczki między 3 a 4 rokiem. Zazwyczaj jednak samce rozmnażają się dopiero w okolicach 9 roku życia. Pora godowa u tego gatunku przypada na listopad- grudzień. Termin porodów to czerwiec- lipiec. Ciąża u tego gatunku trwa za zwyczaj około 7 miesięcy. W miocie rodzi się tylko jedno młode. Kotiki afrykańskie w porze godowej zbierają  się w stada . Poza nią wiodą samotniczy tryb życia.  Żywią się one małymi rybami, głowonogami i skorupiakami. Dożywają wieku 20 lat.

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu

W odremontowanym w 2009 roku basenie ssaków płetwonogich we wrocławskim zoo zamieszkało stadko kotików afrykańskich, które w tym roku się powiększyło o 2 osobniki z Frankfurtu. Zoo zamieszkują obecnie 2 samce: „Nelson” oraz " Chico" i 3 samiczki „ Mandisa” , „ Jo- Jo” oraz "Nabi".„Mandisa” przed  przyjazdem do Wrocławia zaszła w ciążę, jednak personel zoo nie był przygotowany na urodzenie się małego kotika, czego skutkiem było zabicie młodego przez          „ Nelsona”. W tym roku również spodziewano się młodych od " Mandisy" i "Jo- Jo", jednak młode nie przeżyły. Basen który zamieszkują kotiki jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w polskich ogrodach zoologicznych. Posiada on okazałe okna podwodne oraz taras widokowy, aby zwiedzający mieli możliwość oglądania tych wspaniałych ssaków z kilku perspektyw. Przy basenie kotików dwa razy dziennie mamy możliwość obserwacji karmienia połączonego z treningiem medycznym. Podczas całego pokazu mamy możliwość wysłuchania prelekcji prowadzonej przez opiekuna kotików. Basen tych zwierząt jest wyposażony w nowoczesne systemy filtrujące wodę oraz w system zwalczania glonów i drobnoustrojów z wody za pomocą lamp UV oraz na ozonowania wody.  Woda w ich basenie jest sztucznie zasalana i ma skład chemiczny prawie identyczny z naturalnym. Dzięki temu wszystkiemu mamy możliwość obserwacji zwierząt w krystalicznie czystej wodzie.
Foto ze strony: zoo w Polsce

niedziela, 18 sierpnia 2013

Pozdrowienia z Sea Parku:-)

Zapraszamy do odwiedzin już niebawem obszerna relacja z Sea Parku w Sarbsku!

niedziela, 11 sierpnia 2013

La Palmyre- uchatkowy raj








Ogród zoologiczny ZOO la Palmyre, jest jednym z najlepszych i największych we Francji, jest on całkowicie prywatny. Znajduje się w turystycznej miejscowości Royan nad wybrzeżem Atlantyku. Jedną z głównych atrakcji parku są show z udziałem papug i oczywiście uchatek. W tym przypadku mamy do czynienia z uchatkami kalifornijskimi. Basen pokazowy ma ponad 1000m2. Ponad to na zapleczu znajdują się 2 mniejsze baseny oraz jeden, najmniejszy po drugiej stronie alejki. W ogrodzie mieszka 7 uchatek w stosunku 1:6. Do roku 2008 w tymże ogrodzie mieszkała również uchatka Tania, która na pewno znana jest miłośnikom opolskich uchatek, gdyż tam właśnie spędziła swoje ostatnie lata. W samym pokazie udział biorą 3 uchatki, które wykonują wiele ciekawych ćwiczeń. Pokaz nie jest pokazem edukacyjnym czy też treningiem medycznym. W trakcie jego trwania gra muzyka, trener cały czas komentuje pokaz. Bardzo polecam wizytę i pokaz uchatek w la Palmyre:-)

środa, 31 lipca 2013

Nowe kotiki w Polsce!

Dziś rano do wrocławskiego ogrodu zoologicznego przybyły dwie nowe uchatki karłowate! Kotiki mają na imię Nabi i Chico, wczesniej mieszkały we Frankfurcie nad Menem, a już od dziś można je oglądać w basenie rezerwowym we Wrocławiu. Od dziś wrocławskie stado tych zwierząt liczy już 5 osobników, zapewne jeszcze przed otwarciem nowego pawilonu Afrykarium do ogrodu przybędzie kilka nowych zwierzaków, gdyż będzie się tam znajdował olbrzymi basen dla tego gatunku. Jak tylko pojawią się zdjęcia nowych lokatorów wrocławskiego ZOO, to napewno je o publikuje na blogu:-)  Tymczasem zapraszam do odwiedzin na facebook'owym profilu wrocławskich kotików. Jeszcze dziś relacja z pokazu uchatek we francuskim ZOO la Palmyre. Zapraszam:-)
Fot. mat. ZOO Wrocław

środa, 24 lipca 2013

Podwójnie w Bremerhafen

Dziś opisy z Zoo am Meer z niemieckiego Bremerhafen, zoo jest bardzo małe zajmuje bowiem powierzchnię 1,2 ha i usytuowane jest w porcie. Miałem okazję zwiedzić je podczas mojej wielkiej zimowej niemieckiej wyprawy, w roku 2012. Obecnie przebywają tam 2 gatunki uchatkowatych: uchatki karłowate oraz uchatki patagońskie. Baseny dla obu gatunków są bardzo duże, każda grupa składa się z jednego samca oraz 4 samic. Podczas mojej wizyty w ogrodzie przebywała jeszcze młoda uchatka patagońska. Ze zwierzątkami dwa razy dziennie prowadzony jest trening medyczny połączony z karmieniem i prelekcją dla odwiedzających, co ciekawe na 15 minut przed karmieniem na terenie całego zoo ogłaszany jest komunikat, iż za chwilę odbędzie się karmienie. Co do samych basenów są one zasilane wodą z morza północnego. Trzy baseny połączone są przelewami. Pierwszy zamieszkują uchatki patagońskie, środkowy foki pospolite, a ostatni uchatki karłowate. Baseny posiadają duże przeszklone panele zarówno nad, jak i pod powierzchnią wody. Jedna z samic uchatki karłowatej bardzo chętnie wchodzi w intetrakcję z odwiedzającymi, przez co przy ich basenie zawsze znajdują się tłumy gapiów. Ogólnie cały kompleks basenów wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Serdecznie zaprasza do odwiedzin w tym niewielkim zoo.

sobota, 6 lipca 2013

Pablo w Berlinie :)

Dobre wiadomości płyną z Berlina w tamtejszych Zoologischer Garten 12 czerwca 2013 roku urodziła sie tam młoda uchatka kalifornijska (Zalophus californianus). Młody samczyk otrzymał na imię " Pablo" i od razu stał się ulubieńcem załogi ZOO oraz odwiedzających. Mamą Pablo jest Sandra. Zapraszamy do odwiedzin  malucha :)

                                         fot. ZOO Berlin