sobota, 7 września 2013

Jak to się robi we Wrocławiu, czyli o kotikach słówe kilka:-)

Kotik afrykański ( Arctocephalus pusillus)
Biologia gatunku:
Wielkość samca wynosi średnio 2 metry , natomiast samic 1,5 metra. Kotiki afrykańskie są dość masywnymi zwierzętami. Masa ciała  dorosłego samca wacha się od 190 do ponad 300 kg, samice są lżejsze i ważą za zwyczaj ok.100 - 120 kg.
Samce kotików dojrzałość płciową osiągają między 4 a 5 rokiem życia, natomiast samiczki między 3 a 4 rokiem. Zazwyczaj jednak samce rozmnażają się dopiero w okolicach 9 roku życia. Pora godowa u tego gatunku przypada na listopad- grudzień. Termin porodów to czerwiec- lipiec. Ciąża u tego gatunku trwa za zwyczaj około 7 miesięcy. W miocie rodzi się tylko jedno młode. Kotiki afrykańskie w porze godowej zbierają  się w stada . Poza nią wiodą samotniczy tryb życia.  Żywią się one małymi rybami, głowonogami i skorupiakami. Dożywają wieku 20 lat.

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu

W odremontowanym w 2009 roku basenie ssaków płetwonogich we wrocławskim zoo zamieszkało stadko kotików afrykańskich, które w tym roku się powiększyło o 2 osobniki z Frankfurtu. Zoo zamieszkują obecnie 2 samce: „Nelson” oraz " Chico" i 3 samiczki „ Mandisa” , „ Jo- Jo” oraz "Nabi".„Mandisa” przed  przyjazdem do Wrocławia zaszła w ciążę, jednak personel zoo nie był przygotowany na urodzenie się małego kotika, czego skutkiem było zabicie młodego przez          „ Nelsona”. W tym roku również spodziewano się młodych od " Mandisy" i "Jo- Jo", jednak młode nie przeżyły. Basen który zamieszkują kotiki jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w polskich ogrodach zoologicznych. Posiada on okazałe okna podwodne oraz taras widokowy, aby zwiedzający mieli możliwość oglądania tych wspaniałych ssaków z kilku perspektyw. Przy basenie kotików dwa razy dziennie mamy możliwość obserwacji karmienia połączonego z treningiem medycznym. Podczas całego pokazu mamy możliwość wysłuchania prelekcji prowadzonej przez opiekuna kotików. Basen tych zwierząt jest wyposażony w nowoczesne systemy filtrujące wodę oraz w system zwalczania glonów i drobnoustrojów z wody za pomocą lamp UV oraz na ozonowania wody.  Woda w ich basenie jest sztucznie zasalana i ma skład chemiczny prawie identyczny z naturalnym. Dzięki temu wszystkiemu mamy możliwość obserwacji zwierząt w krystalicznie czystej wodzie.
Foto ze strony: zoo w Polsce

0 komentarze:

Prześlij komentarz